Minulé ročníky

Fotogalerie

Fotky letošního ročníku - Swietelsky HORSKÁ KOLA STUPNO UCI C2 (4. - 6. 8. 2023)
Předešlé ročníky:

Videogalerie

Ročník 2023
Ročník 2022
Ročník 2021
Ročník 2020
Ročník 2018
Ročník 2017
Ročník 2016

Ukázky tratí

Ročník 2021
 
Ročník 2016

Historie závodu

Základní kámen závodu Horská kola Stupno byl položen v roce 2008. Položil ho sám zakladatel cyklistického oddílu Author Team Stupno Jaroslav Ryba.

Bývalý závodník-triatlonista během startu svého cykloobchodu založil i oddíl, kde vychoval mnoho talentů, především Ondřeje Cinka. Pro závodníky tak v roce 2008 uspořádal první drobný závod ve Stupně na házenkářském hřišti. Závod byl posléze zařazen do Poháru plzeňského kraje. Pomocníci přibývali a trasa závodu nebyla vytyčena jen kolem sudů v areálu a pár stromů v lesíku. Postupně se postavil věhlasný DROP - lávka v lese, skoky, klopenky. Trať je celoročně udržována dobrovolníky z oddílu.

Větší zlom začíná v roce 2018, kdy ruku k dílu přidává Ondra Lampík Paur, jeden z Jardových odchovanců, který si bere na starost promo a marketing závodu. Akce už není jen o závodění, ale nabitém doprovodném programu a rostoucí stánkové komerční zóně. Na startu se více objevují všechna zásadní jména českého bikingu.

V roce 2019 se závod už do areálu házenkářského hřiště nevejde, kapacita nestačí, celý tým narůstá, a tak v roce 2020 má závod nové zázemí - na Břasích v nově vybudovaném multisportovním areálu ULTRAMARINKA. Ze závodu se stal cyklistický event na celý víkend, přidávají se noví partneři, technické zázemí roste,...

Rok 2021 vstupuje závod poprvé pod hlavičku UCI a rozdávají se rankingové body profesionálům. Po ohlasech, nadšení a úspěchu z 2021 je zvednuta vhozená rukavice všech z okolí, a to pořádání Mistrovství České Republiky 2022.

A tak, jak rostou zkušenosti pořadatelského teamu, roste i chuť zvedat úroveň samotné akce. Místrák Republiky? Bereme! Začíná říprava na jeden z nejzodpovědnějších ročníků za celých 14 let! Vždyť na domácí šampionát se vám vždy sjede celá republika, rodiče s dětmi, celé mančafty, střediska, v areálu je máte již o den dříve a očekávají od MČR něco navíc. No musíme říct, byl to neskutečně krásný masakr, hodně silný intenzivní zážitek a emoce, krásné počasí, Ondra Cink vítězí doma, před svým publikem, slaví se narození jeho dcerky 4 dny před samotným závodem, Kulhavý se ještě ten den loučí ve Stupně s profesionální kariérou XCO, pivní jízdu jede 73 kostýmů na skládačkách a večerní párty jede na plný plyn až do půl druhé v noci na neděli. Celkem startovalo 743 závodníků. Přátelé, nádhera! Po samotné akci chodí ještě 2 měsíce děkovné emaily, zprávy, sms-ky, všichni vzpomínají a hlásí: nejlepší mistrák, jaký jsme kdy zažili! A to nás těší a nedovolí nám polevit.

Je před námi rok 2023, kdy opět v srpnu v tradiční termín pořádáme UCI závod kategorie C2 a právě dnes na konci dubna, již odesíláme a potvrzujeme povýšení závodu v přihlášce na rok 2024 a to kategorii UCI C1!